Od 1 października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikro przedsiębiorstwa, które są podatnikami VAT będą miały obowiązek wdrożenia nowego pliku JPK_VAT. Pierwotny termin wprowadzenia nowego schematu JPK_VAT był określony na 1 kwietnia 2020 roku. Termin ten został jednak przesunięty z powodu sytuacji panującej w kraju oraz na świecie tzn. Pandemii Covid-19.
Nowy plik, tzw. JPK_VDEK czy JPK_V7 scala w sobie struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego stosowanego do tej pory oraz deklarację VAT, czyli VAT-7 lub VAT-7K jednak będą w nim musiały zostać uwzględnione takie informacje, których podatnik nie musiał dotąd wcale uwzględniać w żadnym z tych dokumentów. Jest on podzielony na dwie części, część deklaracyjną oraz część ewidencyjną.
Przy deklaracjach VAT-7 oraz VAT-7K, stosowanych do tej pory, zdarzenia gospodarcze były podzielone na 3 obszary: Rozliczenie Podatku Należnego, Rozliczenie Podatku Naliczonego oraz Obliczenie Wysokości Zobowiązania Podatkowego lub Kwoty Zwrotu. Część deklaracyjna JPK_VDEK będzie zawierała wszystkie informacje, które znajdowały się właśnie w deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K. Zachowany również zostanie podział na okresy rozliczeniowe tzn. miesięczne (JPK_V7M) i kwartalne (JPK_V7K).
Część ewidencyjna JPK_VDEK będzie zawierała szczegółowe informacje o wysokości podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, oraz sprzedaż wolną od podatku. Dodatkowo w tej części dochodzą również nowe oznaczenia grup towarów i usług tzw. GTU. Towary w nowym JPK_V7 mają oznaczenia od „01” do „10”, a usługi od „11” do „13”. Ponadto wprowadzone zostały dodatkowe oznaczenia niektórych transakcji szczególnych oraz poszczególnych rodzajów dokumentów. Szczegółowe informacje na temat nowych oznaczeń zawiera rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Ponieważ zakres informacyjny pliku JPK_VDEK wymaga ewidencjonowania znacznie bardziej uszczegółowionych informacji na temat transakcji sprzedaży i zakupu, do jego powstawania zostaną również zaangażowani pracownicy pozostałych działów. Jest to spowodowane wymogiem podawania przez podatników takich informacji, do których dział księgowości nie ma bezpośredniego dostępu.
JPK_V7 należy składać jedynie w wersji elektronicznej do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy (miesięczny lub kwartalny), jednak ewidencję VAT należy wysyłać co miesiąc. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się kwartalnie powinni zatem w każdym miesiącu kwartału wysłać do US ewidencję VAT, czyli wypełnioną część ewidencyjną za poprzedni miesiąc w JPK_V7K, a w ostatnim miesiącu kwartału wypełnić również część deklaracyjną za 3 poprzednie miesiące.
JPK_VDEK może zostać podpisany podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Właściwie złożony JPK_V7 będzie potwierdzony przy pomocy UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru.
Niezastosowanie się do nowych przepisów o JPK_VAT, m.in. niewłaściwe oznaczenie faktury, mogą skutkować karą w wysokości nawet 500 zł. Naczelnicy Urzędów Skarbowych mogą w drodze decyzji wymierzyć karę w tej wysokości za każdy pojedynczy błąd. Jeżeli natomiast podatnik popełni wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, do których zalicza się m.in. nieprzesłanie pliku JPK w odpowiednim terminie, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej podpartej Kodeksem Karnym Skarbowym.
Autor: Małgorzata Witczak