Dnia 19 lipca 2019 roku uchwalone zostały nowe przepisy dotyczące ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych. Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono odpowiednik ulgi za złe długi występującej dotychczas w podatku VAT. Zostały one wprowadzone w celu ograniczenia zatorów płatniczych, które ma skutkować terminową regulacją należności przez dłużników a zatem poprawą płynności finansowej firm i ich rozwój.
Do tej pory podatnik musiał ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte przychody i koszty z nimi związane, niezależnie od terminu ich zapłaty. Zmienione przepisy umożliwiają mu natomiast pomniejszenie przychodu o kwotę „złych długów”, czyli niezapłaconych przez dłużników wierzytelności. Dłużnik z kolei, zgodnie z nowymi przepisami jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania kwotą niespłaconego zobowiązania, które zaliczył wcześniej do kosztów uzyskania przychodów. Należy podkreślić jednak, iż na dłużników zostaje nałożony obowiązek podniesienia podstawy opodatkowania o wartość niezapłaconych należności, natomiast wierzyciel ma możliwość (z której nie ma obowiązku korzystać) obniżenia podstawy opodatkowania o tą wartość. Szczegółowe informacje na temat ulgi na złe długi dotyczącej PIT znajdują się w Art. 26i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast dotyczącej CIT w Art. 18f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ulgę na złe długi można zastosować, jeżeli spełnione zostały następujące warunki:
- Dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego, likwidacyjnego lub restrukturyzacyjnego.
- Nie może upłynąć więcej niż 2 lata od daty wystawienia faktury licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została ona wystawiona.
- Dochody zarówno wierzyciela jak i dłużnika muszą być opodatkowane na terytorium Polski.
Przepisy dotyczące ulgi za złe długi w PIT i CIT powinny być stosowane już na poziomie odprowadzania zaliczek na podatek. Wynika to z ust. 19 w art. 25 ustawy o PDOP oraz ust. 17 w art. 44 ustawy o PDOF. Zatem podatnicy mogą skorzystać z ulgi za złe długi, na etapie obliczania zaliczek za okres, w którym upłynął termin 90 dni od terminu płatności oraz w ramach zeznania podatkowego składanego za rok, w którym upłynęło 90 dni od terminu płatności. Według Art. 16 ustawy zmieniającej, przepisy te mają zastosowanie do wszystkich transakcji handlowych, które mają termin zapłaty przypadający po 31 grudnia 2019 roku.
Autor: Małgorzata Witczak