Razem z nowymi obostrzeniami spowodowanymi Covid-19 na naukę zdalną od 9 listopada do 29 listopada przechodzą klasy 1-3 szkół podstawowych. Oznacza to, że rodzice będą zmuszeni zostać w domach aby zająć się dziećmi.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła, że zgodnie z rozporządzeniem które wejdzie w życie dnia 9 listopada na okres trwający 21 dni tzn. od 9 do 29 listopada zostanie przywrócony zasiłek opiekuńczy.
Tak więc w przypadku:
1. zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
2. niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19
3. ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek,
ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8, 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a także rodzicowi lub opiekunowi osoby pełnoletniej niepełnosprawnej, zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem . Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.